O nas

Stowarzyszenie jest kontynuatorem Klubu Miłośników Archeologii „PENETRATOR” działającego od 1999 roku przy Muzeum Historii i Tradycji Żołnierzy Suwalszczyzny. Jesteśmy grupą pasjonatów połączonych wspólną pasją. Ciągle poszerzamy swą wiedzę na temat historii naszego regionu, i staramy się nią dzielić ze społeczeństwem. Szczególną uwagę poświęcamy edukacji historycznej młodzieży.

Dotąd udało się nam zorganizować kilka dużych wystaw czasowych. Między innymi wystawę archeologiczną „Nadwigierskie Militaria” cieszącą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Suwalszczyzny, jak i turystów odwiedzających nasz region. Braliśmy też czynny udział w przygotowaniu Izby Pamięci Gen. Witolda Urbanowicza (pilota Dywizjonu 303), przy Szkole Podstawowej w Olszance. Wystawy historycznej w Zespole Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Bakałarzewie.

Stałym oraz  corocznym punktem naszej działalności jest udział w Pikniku Kawaleryjskim organizowanym przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Promujemy też historię naszego regionu na wiele innych sposobów.

Stowarzyszenie prowadzi cykliczne prace poszukiwawcze, przy pomocy wykrywaczy metali, na terenie Suwalszczyzny. Posiadamy zgodę Kierownika Suwalskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Ściśle współpracujemy z okolicznymi Nadleśnictwami oraz Wigierskim Parkiem Narodowym.

Prace w terenie nadzoruje archeolog z Muzeum Okręgowego w Suwałkach mgr Renata Maskowicz-Sikorowska Podczas poszukiwań najczęściej znajdujemy przedmioty pochodzenia wojskowego z okresu I i II Wojny Światowej. Są to między innymi elementy ekwipunku i umundurowania żołnierzy Armii Carskiej, Armii Pruskiej, pamiątki po żołnierzach Wehrmachtu oraz Armii Polskiej z okresu II RP takie jak: guziki, klamry, odznaczenia, medale, przedmioty osobiste, dewocjonalia, drobne monety i inne.

Wszystkie przedmioty poddawane są zabiegom konserwatorskim przeprowadzanym przez członków stowarzyszenia we własnym zakresie. Wyjątek stanowią przedmioty archeologiczne, które przekazywane są w nienaruszonym stanie w ręce archeologów z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Staramy się jak najdokładniej opisać i skatalogować odnajdywane przez nas pamiątki. Potem na tej podstawie powstają artykuły i reportaże poszerzające wiedzę o historii naszego regionu, jak i wiedzę z zakresu historii wojskowości. Te publikacje znajdziecie na naszej stronie w dziale Artykuły

DSCN2662
Wystawa w Klubie Garnizonowym w Suwałkach

Nasze plany na najbliższą przyszłość są dość ściśle określone. Zgodnie z zapisami w Statucie naszego Stowarzyszenia, chcemy zacieśnić współpracę z placówkami oświatowymi naszego regionu.

Zapraszamy chętnych do współpracy. Jeśli chcecie by członkowie Stowarzyszenia przeprowadzili w waszej szkole poglądową pogadankę o historii Suwalszczyzny, prosimy o Kontakt. Będziecie mogli podczas takiej lekcji historii obejrzeć i dotknąć pamiątki odnalezione w waszej okolicy.

Posiadamy dużą wiedzę historyczną, którą chętnie się z wami podzielimy. Stowarzyszenie działa charytatywnie. Za przeprowadzone lekcje nie pobieramy opłat. Zapraszamy pedagogów i uczniów do współpracy.